Légendes rustiques PDF

1 lipca 1804 w Paryżu, zm. Była córką napoleońskiego oficera, który szybko légendes rustiques PDF osierocił, prawnuczką Maurycego Saskiego, nieślubnego syna Augusta II Mocnego.


Loups-garous, lavandières, farfadets et lupins…phénomènes étranges, à la fois inquiétants et singulièrement séduisants… Ce livre est un vrai témoignage de l’engouement des intellectuels de l’époque pour les contes populaires et pour les traditions qui se perdent…

Dzieciństwo, poza trzyletnim pobytem na pensji w Paryżu, spędziła w Nohant. Po separacji w 1831 przybyła do Paryża. W tym też roku zaczęła wydawać swoje utwory, początkowo pisane wspólnie z Jules’em Sandeau, od którego nazwiska wzięła swój męski pseudonim artystyczny. Była w centrum ówczesnego artystycznego życia Paryża. W 1834 zaprzyjaźniła się z poetą Alfredem de Musset, którego porzuciła podczas podróży w Wenecji, by potem kilkakrotnie do niego wracać.

Była znana z ekscentrycznego zachowania, paliła cygara i fajkę, ubierała się po męsku i przeklinała. W 1838 zaprzyjaźniła się z Chopinem, który wkrótce został jej kochankiem. W 1845 roku George Sand postanowiła adoptować 21-letnią Augustine Brault. Dziewczyna była jedynie jej daleką krewną, którą postanowiła wychowywać i posyłać do szkół. Para rozeszła się głównie z powodu kłopotów rodzinnych związanych z trudami wychowania dorastających dzieci Sand.

Chopin był niejako członkiem tej przybranej rodziny, którą stworzył godząc się na wspólne życie pod jednym dachem ze swą kochanką i jej wychowankami. Dorastające dzieci nie akceptowały dziwnego układu między Chopinem a ich matką. Zdawały sobie sprawę z tego, że Chopin może cieszyć się przywilejami głowy domu, nie będąc formalnie mężem ich matki. Pisała i publikowała prawie do samej śmierci.

Jednymi z jej ostatnich utworów były napisane dla wnuków baśnie Contes d’une grand’mère. Inną inspiracją dla twórczości Sand był spirytualizm i mistyka chrześcijańska, którą na krótko zainteresowała się w końcu lat 30. W okresie II Cesarstwa, zawiedziona panującym ustrojem, Sand wycofała się z życia publicznego i opracowała dwa dzieła autobiograficzne, Historię mojego życia oraz Ona i On, jednak w utworach tych przedstawiała swoje życie w sposób bardzo swobodny. Kilkakrotnie próbowała, bez powodzenia, pisać dramaty. Dodecation, ou le Livre des douze. Aurora Dudevant miała brata Auguste Luisa, urodzonego w roku 1808 i w tym samym roku zmarłego. Kilka powieści Sand zostało zekranizowanych, m.